Bezpieczne podróżowanie stopem
Wbrew powszechnej opinii, mówiącej, że podróżowanie autostopem to wręcz proszenie się o zostanie napadniętym, okradzionym czy skrzywdzonym, ten sposób transportu nie jest tak niebezpieczny, jak mogłoby się wydawać! Co więcej – często prawdziwe zagrożenie niewiele ma wspólnego z koszmarnymi scenariuszami, które rodzą się w głowach naszych bliskich, gdy informujemy ich o planowanej wyprawie. Zanim sam zaczniesz dopatrywać się w każdym kierowcy potencjalnego mordercy, zastanów się jakie błędy popełnione przez autostopowicza, mogą narazić go na niebezpieczeństwo. Aby wasze podróże stopem łączyły się jedynie z przygodą i miłymi wspomnieniami, przygotowaliśmy listę zasad, których należy się trzymać, aby zachować bezpieczeństwo!
Złote zasady bezpiecznego autostopu:
1. Bądź bezpieczny na drodze
Jeden z najważniejszych punktów dotyczących bezpieczeństwa, czyli to gdzie i w jaki sposób łapiesz stopa. Nigdy nie stój na środku drogi! Szukaj miejsc z widocznie oddzielonym poboczem lub zatoczką, gdzie Ty jesteś dobrze widoczny, a kierowca ma możliwość bezpiecznego zatrzymania się.
Nie próbuj zatrzymać samochodu na autostradzie! Poza ryzykiem potrącenia przez pędzący samochód może Ci również grozić… mandat – wielu krajach łapanie stopa na autostradzie jest nielegalne. Staraj się łapać stopa w ciągu dnia, a jeśli jesteś zmuszony do szukania transportu nocą, ubierz się w kamizelkę odblaskową lub miej ze sobą latarkę, aby być widocznym na drodze.
2. Pilnuj swoich rzeczy
Zawsze miej oko na swój plecak. Wsiadając do samochodu postaw go między nogami, a jeżeli jest na to zbyt duży, na tylnym siedzeniu – tak, abyś bez problemu mógł po niego sięgnąć. Wychodząc z samochodu, trzymaj się zasady najpierw bagaż, potem autostopowicz.
Podczas jazdy staraj się nie wyjmować rzeczy z plecaka, a jeżeli jest to konieczne, przed wyjściem z auta upewnij się, że wszystko zabrałeś – w trakcie podróży stopem bardziej prawdopodobne, że padniesz ofiarą swojej nieuwagi, nie kradzieży.
Nigdy nie wrzucaj plecaka do bagażnika, może się zdarzyć, że ktoś odjedzie z piskiem opon, zanim wejdziesz do samochodu. Jeżeli kierowca proponuje takie rozwiązanie, grzecznie odmów. Jeśli nalega – podziękuj za przejazd i poczekaj na kolejną okazję. Wychodząc do toalety lub podczas postoju zawsze zabieraj plecak ze sobą.
3. Ufaj swojej intuicji
Zawsze ufaj swoim instynktom i jeżeli obawiasz się wsiąść z kimś do samochodu, grzecznie podziękuj i poczekaj na kolejne auto. Nigdy nie wsiadaj do samochodu, jeżeli masz przeczucie, że kierowca może być pod wpływem środków odurzających (zapach alkoholu, rozszerzone źrenice, niepokojące zachowanie czy nieskładna mowa).
Jeżeli podczas jazdy nie czujesz się bezpiecznie lub kierowca nie jedzie zgodnie z przepisami, poproś o zatrzymanie się przy najbliżej stacji, lub w miejscu, gdzie możesz złapać kolejne auto. Intuicja jest dobrą przyjaciółką autostopowiczów, nie wskakuj do pierwszego lepszego auta, które się zatrzymało, jeżeli instynkt podpowiada Ci, że to zły pomysł.
4. Podróżuj w duecie
Podróżowanie z innym autostopowiczem jest zawsze bezpieczniejsze, dodatkowo uważa się, że para kobieta i mężczyzna często mają większe szanse na złapanie stopa, gdyż wzbudzają większe zaufanie wśród kierowców.
Podróżując w duecie, podczas długiego przejazdu jedno z was może się zdrzemnąć, podczas gdy drugie będzie pilnować trasy (aby nie przespać miejsca, w którym powinniście wysiąść) i waszych rzeczy. Podobnie przy postojach i potrzebie udania się do toalety – jedna z osób może zostać w samochodzie, aby mieć oko na wasz bagaż. Jeżeli podróżujesz z kimś, nigdy nie rozdzielajcie się na dwa samochody.
5. Przezorny zawsze ubezpieczony
Na wyjazd zabierz gaz pieprzowy, a podczas podróży trzymaj go w miejscu, które jest łatwo i szybko dostępne. Jeżeli sytuacja zmusi Cię do skorzystania z gazu łzawiącego, nigdy nie pryskaj w twarz kierowcy, jeżeli samochód jest w ruchu – może to spowodować poważny wypadek. Zamiast tego wyceluj rękę z gazem pieprzowym w kierunku kierowcy i zacznij głośno odliczać do pięciu, dając mu do zrozumienia, co zamierzasz zrobić.
Jeżeli chcesz czuć się bezpieczniej, po wejściu do auta zapisz numer rejestracyjny oraz markę samochodu i wyślij te informacje w wiadomości do kogoś z rodziny, lub przyjaciela. Możesz również zadzwonić i powiedzieć to wszystko na głos, aby uświadomić kierowcę, że ktoś wie, dokładnie gdzie jesteś.
6. Nie kuś złodzieja
Na wyprawę autostopem nie zabieraj drogich rzeczy, które mogą kusić złodzieja. Ta zasada dotyczy szczególnie ubogich krajów, gdzie obnoszenie się z drogimi okularami, zegarkiem czy zbędnym, drogim sprzętem mogą sprawić, że staniesz się celem lokalnych złodziejaszków, dla których turyści to łatwe łupy.
Może też zdarzyć się, że przez własną nieuwagę coś zgubisz lub zostawisz w samochodzie – nie ma sensu w podróż z plecakiem zabierać najlepszych ubrań i najcenniejszych gadżetów.